Ranking Kont Osobistych – Porównanie Kont Bankowych 2021
Polacy coraz częściej korzystają z bezgotówkowych transakcji – na rok 2019 każdy z nas wykonał średnio jedną operację dziennie. Sam wybór banku, w którym zakładamy swoje pierwsze bądź kolejne konto osobiste, często jest nieprzemyślany, a nawet przypadkowy. Kierujemy się ofertami, które są najlepiej promowane, a to nie zawsze jest wyznacznikiem najwyższej jakości. Jak więc dobrze wybrać konto bankowe? Z pomocą przychodzą nam sporządzone przez profesjonalistów rankingi.
Ranking kont osobistych – co warto wiedzieć?
Przede wszystkim ranking ten pozwoli nam w jednym miejscu zobaczyć wszystkie pozytywne i negatywne aspekty przeróżnych kont bankowych dostępnych na rynku. Konto osobiste zostanie z nami na długie lata, więc powinniśmy wybrać je, biorąc pod uwagę tak wiele czynników, jak tylko możemy. Porównywarki kont bankowych aktualizują swoje dane za każdym razem, gdy bank zmieni w jakikolwiek sposób swoją ofertę, czy to korzystnie, czy negatywnie dla klienta. Ranking kont pozwoli na dowiedzenie się, które z nich jest dla nas najbardziej odpowiednie.
Najlepsze konto osobiste dla siebie – w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste?
Odpowiedź na to pytanie dziś jest inna niż jeszcze tydzień temu, a wszystko to przez to, że oferty banków są bardzo zmienne, co spowodowane jest częstymi promocjami, które odpowiadają na potrzeby klientów.
Cechy, którym porównywarki kont bankowych przyglądają się najdokładniej:
- opłaty, które można ponieść,
- promocje oferowane przez bank,
- mobilna bankowość – jej możliwość, funkcjonalność i efektywność,
- oferty oszczędnościowe, jak i walutowe,
- różne dodatki, usługi, udogodnienia.
O kontach osobistych
Wiemy już trochę o tym, jak działają rankingi kont osobistych, ale czym tak naprawdę to konto jest i jakie są jego odmiany?
Kontem osobistym nazywamy rachunek, który prowadzony jest dla nas przez bank, a podstawą rozpoczęcia tej współpracy jest zawarcie umowy pomiędzy posiadaczem, bądź posiadaczami konta (osobami fizycznymi), a daną placówką. Właściciel/e konta mogą rozporządzać pieniędzmi na nim zawartymi swobodnie, chyba że istnieją pewne ograniczenia ze względu na m.in. wiek osoby korzystającej z konta.
Istnieje wiele rodzajów kont osobistych. Najczęściej możemy spotkać:
- konto standardowe – jak sama nazwa wskazuje, prezentuje ono wszystkie podstawowe funkcje konta bankowego, a więc umożliwia swobodne dysponowanie środkami, a w tym realizację przelewu, sprawdzanie historii transakcji, jak i możliwość płacenia kartą przypisaną do rachunku,
- konto dla młodych – kierowane do osób od lat 18 do ukończenia 26 roku życia, a więc najczęściej dla uczniów i studentów. Ten rodzaj konta osobistego pozwala na całkowicie darmowe korzystanie z rachunku bez dodatkowych warunków, które można spotkać w wersji standardowej. Warto wspomnieć, że karta, która jest wydawana razem z założeniem konta, daje możliwość korzystania z wielu zniżek i programów rabatowych na terenie całej Polski – czy to w sklepach i restauracjach, czy przy opłacaniu szkoły językowej,
- wspólne konto bankowe – to konto, którymi właścicielami może być klika osób – najczęściej są to dwie spokrewnione osoby, choć nie jest to koniecznością. Jest to opcja często wybierana przez partnerów mieszkających razem, aby ułatwić zarządzanie budżetem domowym. Zwiększa ono również zdolność kredytową, co może być pomocne przy zakupie mieszkania. Wspólne konto bankowe to dowód zaufania, więc warto wybierać dobrze osobę, z którą je założymy.
Jak założyć konto w banku przez internet?
W dobie internetu nie musimy już udawać się do placówki banku, aby przeprowadzić i sfinalizować założenie konta bankowego. Wszystko to możemy zrobić w zaciszu domowym, bądź mobilnie i to w kilku prostych krokach.
Na początku warto wybrać dany bank i konto, które chcielibyśmy mieć – do tego świetnie przydadzą się rankingi i porównywarki wielu różnych ofert. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które są dla nas ważne – czy to możliwości aplikacji mobilnej, opłaty za bankomaty, czy cokolwiek innego. Kiedy już znajdziemy interesującą nas ofertę, przechodzimy na ich stronę internetową.
Konto bankowe przez internet może zostać założone tylko, jeśli podamy informacje, które pozwolą zidentyfikować naszą tożsamość – najczęściej są to podstawowe dane, a więc imię, nazwisko, data urodzin, PESEL, numer dowodu osobistego, adres e-mail i telefon kontaktowy.
Ważnym aspektem jest przeczytanie wszystkich swoich praw i obowiązków, gdyż konto osobiste będzie zawierało dużą część naszych środków osobistych, którymi dysponujemy. Zrozumienie umowy jest koniecznością.
Kolejnym krokiem jest weryfikacja, która odbywa się najczęściej na jeden z dwóch sposobów – poprzez podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera, bądź poprzez przelew weryfikujący.
Po tym wszystkim czekamy jeszcze na dostarczenie nam karty płatniczej, a gdy to nastąpi, możemy cieszyć się już pełną funkcjonalnością nowego konta bankowego.
Jakie powinno być idealne konto osobiste?
Przede wszystkim dobrane indywidualnie pod klienta, gdyż każdy ma inne potrzeby. Warto zastanowić się nad najważniejszymi aspektami, które dane konto powinno zawierać w sobie, a potem dzięki porównywarce kont bankowych wybrać takie, które będzie dla nas najlepsze. Warto zastanowić się nad aktualnymi promocjami, ewentualnym oprocentowaniem i wieloma innymi czynnikami.
Konto osobiste w promocji – czy warto?
Tak i nie. Odpowiedź jest tutaj dość skomplikowana. Kuszące pieniądze za założenie konta często wiążą się z niewielkim kosztem, jakim może być wykonanie kilku przelewów. Korzystanie z promocji jest opłacalne wtedy, kiedy wiemy, jak to robić. Przede wszystkim warto rozumieć wszystkie zawiłości, które często towarzyszą takim promocjom, a które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Wszystko to po to, aby zachęcić jak największą ilość osób do założenia konta, ale też sprawić, żeby wielu osobom potknęła się noga w sprostaniu wymaganiom promocji, aby nie musieć wypłacać wielkich kwot. Tak więc najważniejszym jest zrozumienie promocji i wyważenie jej plusów i minusów, w czym pomogą porównywarki i rankingi.
Ile rachunków bankowych warto posiadać?
Jedno konto jest koniecznością, a czy potrzeba nam ich więcej? Najczęściej opcję wielu kont preferują osoby, które mają bardziej skomplikowane niż przeciętnie wymagania finansowe. Bardzo typowym powodem, który odpowiada za posiadanie większej ilości kont, jest chęć wspólnego rachunku z partnerem. Często tworzy się je również z potrzeby oszczędzania bądź do transakcji w innych walutach.
Czy konto bankowe jest oprocentowane?
Zwykle konta osobiste nie są produktami oszczędnościowymi, więc wiele banków rezygnuje z jakiegokolwiek oprocentowania. Czasem możemy znaleźć symboliczną wartość oprocentowania – na przykład 0,5% w skali roku. Oczywiście nie jest to zwykle duża kwota, ale zawsze jest to dodatkowa ilość środków na koncie.
Czy podpisywanie umowy papierowej jest wymagane?
Doba internetu pozwala nam zakładać konta bankowe całkowicie bez wychodzenia z domu, więc nie musimy też podpisywać papierowych dokumentów. Proces weryfikacji, jak już wspomnieliśmy, odbywa się często poprzez przelew. Inną możliwością jest na przykład rozmowa wideo przez komunikator internetowy.
Dokonałeś wyboru? Załóż konto osobiste przez Internet
Zakładanie konta nigdy nie było tak proste – wystarczy kilka kliknięć i wszystko gotowe. Zapraszamy do skorzystania z rankingów i porównywarek kont osobistych, aby podjąć przemyślaną i trafną decyzję.