Gospodarka Niemiec przyśpieszyła. Wzrost dzięki eksportowi

Angela Merkel choć nie może skonstruować większości w parlamencie, to ma prawo być zadowolona z wyników gospodarkiFot. REUTERS

Angela Merkel choć nie może skonstruować większości w parlamencie, to ma prawo być zadowolona z wyników gospodarki

Silny eksport pomógł niemieckiej gospodarce podtrzymać solidny wzrost. Dane o PKB z drugiej połowy ubiegłego roku wskazują na kontynuację dobrych wyników.

Wzrost eksportu w listopadzie 2017 r. o aż 4,1 proc. pomógł niemieckiej gospodarce utrzymać wysokie tempo pod koniec roku. Choć grudzień był już w handlu zagranicznym gorszy – wzrost eksportu o tylko 0,3 proc. – to PKB zgodnie z prognozami ekonomistów w czwartym kwartale wzrósł o 0,6 proc. w porównaniu z kwartałem trzecim – podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), prezentując wstępne dane. Skorygowano przy tym w dół wynik trzeciego kwartału z do 0,7 kdk z 0,8 kdk.

Porównując rok do roku w ostatnim kwartale odnotowano wzrost o 2,3 proc. rdr, czyli wzrost tempa rozwoju z 2,2 proc. rdr kwartał wcześniej. Dane wyrównane sezonowo, czyli uwzględniające liczbę dni roboczych wskazują na wzrost o 2,9 proc. Prognoza analityków mówiła o 3 proc.

Zobacz też: Kryzys polityczny w Niemczech


Jak widać problemy w skonstruowaniu większości rządowej po ostatnich wyborach i wyłonieniu nowego rządu zupełnie nie przeszkadzają gospodarce. W przeciągu całego roku PKB największej gospodarki europejskiej wzrósł o solidne 2,2 proc. niewyrównane sezonowo. W danych wyrównanych sezonowo było to aż 2,5 proc. wzrostu.

Równocześnie z informacjami o wzroście gospodarczym zaprezentowano dane o inflacji HICP. Ta ustabilizowała się w styczniu na poziomie 1,4 proc. rok do roku. W zestawieniu z grudniem ceny konsumpcyjne spadły o 1 proc.

Money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *