Absurdów zakazu handlu ciąg dalszy. Przeciwko pracy w niedzielę protestują kontrolerzy PIP

Związkowcy podczas zgłaszania projektu ustawy o zakazie handlu w niedzieleFot. Radek Pietruszka

Związkowcy podczas zgłaszania projektu ustawy o zakazie handlu w niedziele

To była kwestia czasu. Zakaz handlu w niedziele doprowadził do buntu inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, którzy nie chcą pracować w niedziele. A muszą, by kontrolować, czy przepisy są przestrzegane.

Związkowcy z „Solidarności”, którzy zgłosili w Sejmie projekt ustawy o zakazie handlu niejednokrotnie mówili o tym, że przywróci matki i ojców ich dzieciom we wszystkie niedziele. Nie mówili jednak, że ta sama ustawa pozbawi rodziców dzieci inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Ktoś bowiem musi kontrolować, czy przepisy stworzone z inicjatywy związkowców są przestrzegane.

Zatrudnieni w PIP inspektorzy jeszcze przed 1 marca, gdy ustawa weszła w życie, wiedzieli o tym, iż każda niedziela bez handlu stanie się dla nich normalnym dniem pracy. Nie dziwi zatem, że dwa dni po tej dacie do Generalnego Inspektora Pracy trafiło pismo, w którym związkowcy wprost piszą o łamaniu prawa przez samą inspekcję.

Nie tylko pracownicy PIP zostali pokrzywdzeni ustawą o zakazie handlu:


We wspomnianym liście czytamy, że choć pracownicy PIP zgodnie z ustawą mogą pracować w niedziele, święta i w nocy, to muszą być to „wyjątkowe przypadki”. W każdej innej sytuacji, będzie to łamanie prawa. I dokładnie na ten przepis powołują się związkowcy. Jak uzasadniają, kontrola przestrzegania zakazu handlu jest podstawowym zadaniem PIP. Nie może zatem być mowy o „wyjątkowości”. Zdaniem autorów pisma nakaz pracy w niedziele, by kontrolować sklepy „pozbawiony jest zgodnie z regulacjami ustawy, to nakaz sprawdzania, czy sklepy przestrzegają zakazu handlu w niedziele „pozbawiony jest podstawy prawnej i stanowi naruszenie przepisów o czasie pracy”.

Związkowcy pozwolili sobie także na przytoczenie szerokiego fragmentu uzasadnienia ustawy o zakazie handlu, w którym inni związkowcy z handlowej „Solidarności” przekonywali, jak bardzo praca w niedziele szkodliwa jest dla zdrowia pracowników. Skwitowali je wyjątkowo złośliwym pytaniem: „Komisja Krajowa zastanawia się, czy inspektorzy pracy, to jacyś ‚inni’ pracownicy, do których powyższe, negatywne skutki pracy w niedziele i święta miałyby się nie odnosić?”.

Dokładnie na takie pytanie odpowiedzieć powinien Główny Inspektor Pracy – szef Państwowej Inspekcji Pracy. Zmierzy się także z zarzutem o łamanie ustawy o PIP.

„Wyznaczanie systematycznej i regularnej pracy poszczególnym inspektorom pracy w jedną lub dwie niedziele w każdym miesiącu będzie niestety stanowić naruszenie przepisów o czasie pracy tj.art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy” – przypomnieli autorzy listu.

Po pierwszej niedzieli bez handlu wiemy, że ustawa jest przynajmniej niedopracowana. Sklepy na dworcach działają bez zmian, supermarkety sprzedają przez internet, a inspektorzy protestują przeciwko pracy w dzień wolny. Przed nami jeszcze 22 podobne. Jeśli każda przyniesie podobne rewelacje, to ustawa o zakazie okaże się najbardziej absurdalnym polskim prawem ostatniej dekady. Zanim do tego dojdzie, sprawdźcie, kiedy zrobienie zakupów wymagać będzie nieco kreatywności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *